background

Czy można bezpiecznie smażyć na oliwie z oliwek?

Oliwa - dlaczego nadaje się ona do smażenia? 

Coraz więcej osób chce rozwijać swoje umiejętności w gotowaniu - aby potwierdzić tą tezę wystarczy tylko spojrzeć na ilość i popularność kanałów kulinarnych. Nie dziwi więc, że na pewnym etapie pogłębiania swojej wiedzy pojawiają się podstawowe pytania, takie jak: czy na oliwie z oliwek można smażyć? Aby rozwiać tą wątpliwość warto jest w pierwszej kolejności przypatrzeć się składnikom, które współtworzą ten produkt. Wśród nich są:

  • kwas oleinowy - ok. 70 %,
  • kwasy nasycone - ok. 20 %,
  • kwasy wielonienasycone - ok. 10 %.

Tutaj należy zaznaczyć, że spośród tych trzech składowych, tylko kwasy wielonienasycone są tutaj wrażliwe na wysoką temperaturę i to właśnie one podczas smażenia mogą ulec przemianom negatywnym. Tak jednak nie musi być! Wystarczy tylko spojrzeć na oliwę extra virgin, gdyż wchodząca w jej skład poliolefina, a także witamina E, skutecznie wpływają na tempo zachodzących przemian - zmniejszają je, a co za tym idzie - zapobiegają oksydacji. 

Oliwa z oliwek - jaka jest najlepsza do smażenia?

Jak smażyć na oliwie z oliwek, aby ta zachowała swoje właściwości, a także pyszny smak? Przede wszystkim, chcąc smażyć na oliwie, należy do tego celu wybrać wysokiej jakości produkt, za który uchodzi między innymi oliwa z oliwek BIO extra virgin. 

Czy warto zdecydować się na oliwę rafinowaną? Niekoniecznie. Niestety podczas jej produkcji dochodzi często do usunięcia nie tylko wielu wartości odżywczych, ale i smaku, o który przecież w trakcie gotowania chodzi! Tego typu oliwę warto natomiast wykorzystywać w przypadku smażenia na głębokim tłuszczu. 

Czy można smażyć kilka razy na tej samej oliwie?

Wiedzą już tyle o oliwie warto również odpowiedzieć sobie na pytanie: czy można smażyć na tej samej oliwie z oliwek kilka razy? Zapytanie to jest jak najbardziej zasadne w momencie, kiedy wykorzystany wcześniej produkt nie uległ zbytniemu “zabrudzeniu” i jeszcze sporo zostało go na patelni. Niestety, nie powinno się go powtórnie wykorzystywać. 

Każda oliwa z oliwek ma swój punkt dymienia (wynosi on zazwyczaj między 185°C a 210°C), który w trakcie każdego kolejnego smażenia się obniża. Dzieje się tak, gdyż pod wpływem temperatury dochodzi do powtórnej redukcji antyoksydantów. Zatem jak smażyć na oliwie z oliwek? Z pewnością jeden raz - w tym wypadku powtórne wykorzystanie nie jest wskazane. 

Czy oliwa z oliwek nadaje się do głębokiego smażenia?

Tak jak już wspomnieliśmy - punkt dymienia oliwy z oliwek waha się między 185°C a 210°C (mowa tu oczywiście o produktach wysokiej jakości, takich jak oliwa extra virgin). Dla przykładu - aby usmażyć frytki na głębokim oleju trzeba uzyskać mniej więcej temperaturę 180°C - 190°C. Mieści się ona w granicach punktu dymienia oliwy, dlatego też śmiało można ją wykorzystać do tego celu. Wiele osób ze względu na cenę tego produktu decyduje się jednak na oliwę rafinowaną - nie posiada ona dużo wartości odżywczych, dlatego też bez żalu można usunąć ją po głębokim smażeniu.

Zatem czy można smażyć na oliwie z oliwek? Jak najbardziej! Należy jednak do tego celu wybrać odpowiedni produkt - na szczęście na rynku nie brakuje licznych propozycji. Wśród nich znajduje się również między innymi oliwa z oliwek BIO, która z pewnością zainteresuje fanów zdrowego odżywiania się. 

Ostatnio na blogu

Image

Jak wybrać olej kokosowy?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej
Image

Rodzaje ryżu – jaki ryż wybrać?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej