background

Dlaczego warto dodać Olej MCT do swojej diety?

Olej MCT co to jest?

Zanim zacznie się mówić o właściwościach i zastosowaniu oleju MCT w pierwszej kolejności należy nakreślić, czym on tak właściwie jest oraz jak się go pozyskuje. Produkt ten jest:

 • jednym z głównych składników oleju kokosowego (stanowi go aż w 60 %),
 • tłuszczem średniołańcuchowym, przez co jest łatwiej trawiony przez organizm, a co za tym idzie lepiej wchłaniany,
 • szybko trawiony - w procesie tym nie musi brać udział zarówno lipaza, jak i żółć, dzięki czemu cały proces przebiega błyskawicznie. 

Olej MCT z kokosa nie powinien być kojarzony z innymi tłuszczami, które uważane są za szkodliwe (mowa tu o długołańcuchowych). Nie tylko wspomaga on organizm, ale i pomaga zadbać o kondycję całego ciała. W jaki sposób?

Zastosowanie oleju MCT

Nie da się ukryć, że zastosowanie oleju MCT jest szerokie. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej po tego typu suplementację sięgają zarówno osoby prowadzące aktywny fizycznie tryb życia, te odchudzające się, jak i pracownicy wykonujący codziennie umysłową pracę. Dzięki swoim właściwościom olej MCT:

 • zmniejsza apetyt,
 • pozytywnie wpływa na właściwy poziom cukru we krwi, 
 • przyspiesza metabolizm, 
 • bardzo długo uwalnia energię, co jest niezbędne w trakcie długotrwałego wysiłku, 
 • wspiera organizm podczas pracy umysłowej - pomaga utrzymać skupienie, 
 • dobrze wpływa na układ trawienny.

Olej MCT - właściwości

Skoro już wiesz, co to olej MCT, to teraz przybliżymy właściwości, którymi się cechuje. Jego regularne spożywanie wspiera przede wszystkim:

 • odchudzanie - w połączeniu z odpowiednią dietą, a także ćwiczeniami, olej MCT wspiera procesy w organizmie, zachodzące w trakcie odchudzania. Co to oznacza? Zwiększa on przede wszystkim wydatkowanie ciepła, a także szybko i łatwo się wchłania. Spożywając go można również zapomnieć o często pojawiającym się łaknieniu, 
 • sportowców - olej MCT jest również sprzymierzeńcem każdego sportowca. Nie obciąża on przewodu pokarmowego i przez bardzo długi czas dostarcza energii oraz pożywki dla mięśni. Efekt? Energia, którą można spożytkować na treningu. 

Wyjaśniliśmy już co to jest olej MCT, wymieniliśmy jego właściwości, a także wskazaliśmy, jak wpływa na ludzki organizm. W tym momencie należy również zaznaczyć, że produkt ten nie nadaje się do smażenia! W wyniku wysokich temperatur drogocenne kwasy tłuszczowe rozpadają się. Właśnie dlatego oleje MCT - w miarę możliwości - nie należy poddawać obróbce termicznej. 

Obecnie oleje MCT coraz częściej dostępne są w sklepach - zwłaszcza tych internetowych, nakierowanych na zdrowe produkty oraz suplementy. Ich popularność powoli, jednak cały czas wzrasta, za sprawą czego zmienia się nastawienie wielu osób do “tłuszczy” i ich roli w codziennym życiu. Dawkowanie oleju MCT powinno być zrównoważone oraz dostosowane do potrzeb każdej osoby. W tym celu należy kierować się wytycznymi, które znajdują się na opakowaniu każdego produktu. 

Ostatnio na blogu