background

Guarana – właściwości i zastosowanie

Wiesz jakie właściwości ma guarana i gdzie się ją stosuje? Czy faktycznie jest dobra na odchudzanie i czy daje tyle energii, ile mówią? Czy herbata z guarany jest lepsza niż kawa? Odpowiadamy!

Czym jest guarana?

Guarana to roślina, która pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Od wieków jest wykorzystywana w lecznictwie, jednak ostatnio przeżywa swój renesans. Guarana nazywana jest także paulinią, gwaraną lub ciernioplątem. Guarana to pnącze, z którego wykorzystuje się wszystkie części rośliny. To jednak głównie dzięki nasionom, które zawierają ogromną dawkę kofeiny, stała się tak popularna na całym świecie.

Jak guarana działa na organizm?

Jakie zastosowanie ma guarana? Przede wszystkim guarana zawiera liczne ksantyny. Zawartość kofeiny w nasionach guarany jest dwukrotnie wyższa, niż w kawie! Oprócz tego w guaranie znajdują się katechiny oraz procyjanidyny. Dzięki temu guarana jest w stanie szybko i skutecznie pobudzić cały organizm - i to lepiej niż kawa. Można spotkać różne produkty z guarany, jak tabletki czy proszek.

Dawkowanie

Guarana ma różne zastosowania - jest wykorzystywana między innymi na odchudzanie, a także do pobudzenia organizmu. Jest traktowana jako suplement diety, jednak pewnych jej ilości nie wolno przekraczać. Zalecana dawka guarany to  od 50 do 75 mg dziennie. Można w razie potrzeb dawkę zwiększyć, jednak nie może być ona większa niż 100 mg. W innym przypadku można mieć kłopoty z koncentracją czy sercem lub oddechem. Zbyt duże spożycie guarany objawia się tak samo, jak zbyt duże spożycie kawy.

Przeciwwskazania

Guarana daje energię i jest stosowana na odchudzanie, jednak nie mogą jej stosować osoby z nadciśnieniem refluksem czy chorobami wrzodowymi żołądka lub dwunastnicy. Dodatkowo osoby z cukrzycą oraz chorobami serca czy z bezsennością powinny odpuścić sobie spożywanie tego produktu.

Guarana w kuchni

Guarana ma neutralny zapach, jednak ma specyficzny smak - coś pomiędzy gorzkim, a kwaśnym. Guarana mielona może być dodawana do jogurtów czy smoothie. Można nią także posypać sałatki czy kanapki. Warto dodać łyżeczkę sproszkowanej guarany do napoju, który spożywamy na około godzinę lub pół godziny przed treningiem. Co ciekawe, w Ameryce Łacińskiej stosuje się sproszkowaną guaranę do przygotowania tradycyjnego piwa oraz chleba.
Guarana może być także wykorzystana jako herbata. Warto ją pić rano oraz po południu zamiast kawy. Ze względu na to, że zawiera ona więcej kofeiny, nie zaleca się łączenia herbaty z guarany z kawą czy napojami energetycznymi. Nie powinno się także przekraczać zalecanej dawki.

Ostatnio na blogu

Image

Jak wybrać olej kokosowy?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej
Image

Rodzaje ryżu – jaki ryż wybrać?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej