background

Jak wybrać olej kokosowy?

Oleje kokosowe mogą się znacznie różnić między sobą.

Najgorsze co możemy trafić to oleje kokosowe tłoczone z wiórków kokosowych. Olej co prawda nazywa się tłoczony na zimno i jest to może i prawdą. Jednak surowiec z którego jest tłoczony – wiórki kokosowe były wcześniej suszone w wysokiej temperaturze – zazwyczaj jest to zakres 120-150 stopni. Po co więc go w ogóle tłoczyć na zimno później??

Jak rozpoznać taki olej? Jest tłoczony z prażonego kokosa więc ma bardzo intensywny smak i zapach kokosa. Kraj pochodzenia na etykiecie to zazwyczaj Polska lub inne europejskie państwo. Zazwyczaj cena jest dość atrakcyjna.

Trochę lepszym rodzajem oleju kokosowego jest olej tłoczony z kopry (wysuszony miąższ kokosowy) w Europie. Jakość takiego oleju może być różna. Wszystko zależy od kopry i sposobu tłoczenia. W przypadku użycia bardzo dobrej i świeżej kopry oraz niskiej temperatury tłoczenia można uzyskać całkiem dobry olej kokosowy. Jednak niestety takich olejów jest dość mało.

Oleje kokosowe tłoczone na miejscu pochodzą zazwyczaj z Indonezji, Tajlandii Sri Lanki oraz Filipin. Ich jakość zazwyczaj wzrasta wg tej kolejności. Najgorsze z Indonezji a najlepsze z Filipin. Wyjątkiem na tej liście jest Sri Lanka która ma duże wahania jakościowe. Czasem można trafić całkiem dobry olej kokosowy ze Sri Lanki, jednak kolejna partia od tego samego producenta może być już gorszej jakości. Niestety nie potrafią zagwarantować stałej jakości finalnego produktu. To za to opanowali Filipińczycy do perfekcji, najlepsi producenci potrafią za każdym razem otrzymać rewelacyjny olej. Jeżeli znajdziemy dobrego dostawcę Filipińskiego oleju, możemy być spokojni. Każdy kolejny słoik będzie taki sam.

Dlaczego olej z filipin jest taki dobry?

Wszystko zaczyna się od najlepszego surowca, na filipinach są idealne warunki do uprawy kokosów. Przez to ze olej jest tłoczony na miejscu, surowcem do ich produkcji mogą być świeżo suszone kokosy w niskiej temperaturze. Olej kokosowy jest rdzennym produktem w Filipińskiej kulturze, co zapewnia setki lat doświadczenia w tłoczeniu idealnego oleju.

Te wszystkie warunki pozwalają im stworzyć olej który charakteryzuje się: wysoką zawartością kwasu laurynowego, dla którego w głównej mierze stosujemy olej kokosowy, niską zawartość pozostałej wody w finalnym produkcie – olej jest suchy – taki jak być powinien (pozostałość wody przyspiesza jełczenie oleju)>

Ostatnio na blogu

Image

Jak wybrać olej kokosowy?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej
Image

Rodzaje ryżu – jaki ryż wybrać?


Dlaczego oleje kokosowe się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na jakość oleju kokosowego.

Czytaj więcej