background

Oliwa extra virgin – co to znaczy, do czego wykorzystać i gdzie kupić?

Oliwa oliwie nierówna – dla wielu osób jedynym słusznym wyborem jest oliwa extra virgin. Co to znaczy? Do czego możesz ją wykorzystać w swojej kuchni? Dowiedz się, gdzie kupić oliwę extra vergine i jak wybrać tę najlepszą.

Extra virgin – co to znaczy w świecie oliwy

Czy wiesz, że nie da się kupić oliwy z oliwek virgin bez dookreślenia extra? Oliwę vergine wykorzystuje się do poprawy smaku oliwy typu sansa i pomace – ich walory smakowe nie są jednak zbyt cenione. Drugim rozwiązaniem jest chemiczna rafinacja oliwy typu virgin, po której oliwa nadaje się przede wszystkim do smażenia.

Co to znaczy extra virgin w języku polskim? Zwrot najczęściej tłumaczy się jako z pierwszego tłoczenia – zwrot, który wiele osób może kojarzyć z reklamy znanego oleju. Oliwa powstaje poprzez wyciskanie soku z owoców drzew oliwnych. Dawniej rzeczywiście oliwę tłoczyło się kilkukrotnie i ta z pierwszego tłoczenia była najlepsza. Dzisiaj stosuje się wyłącznie jedno tłoczenie, natomiast robi się to na dwa sposoby:

  • mechanicznie,
  • chemicznie.

Jak zapewne się domyślasz, oliwa extra virgin powstaje metodą mechaniczną. Oprócz tego zgodnie z normami Unii Europejskiej kwasowość takiej oliwy nie powinna przekraczać 0,8% – najlepsze oliwy extra virgin charakteryzują się kwasowością poniżej 0,03%.

Po czym poznać, że oliwa jest dobra

Napis „Oliwa Extra Virgin” na opakowaniu nie gwarantuje, że produkt jest dobry. Co to znaczy? Jakość oliwy zależy nie tylko od metody produkcji czy poziomu kwasowości, ale również odmiany i jakości samych owoców. Istotny jest także właściwy moment zbioru owoców oraz sposób ich przechowywania. Po czym poznać, że oliwa z oliwek extra virgin jest dobra? Jak w przypadku wszystkich innych produktów spożywczych, warto dokładnie czytać etykiety na opakowaniach.

Jedną z kluczowych informacji jest miejsce produkcji oliwy – pamiętaj jednak, że oliwa extra virgin wyprodukowana np. w Grecji wcale nie musiała powstać z greckich oliwek. Zdarza się, że duże firmy ze względu na niższą cenę kupują oliwki w Afryce i transportują je do olejarni w Europie. Domyślasz się, że takie odległości niekorzystnie wpływają na jakość owoców, a więc i samej oliwy.

Właściwości oliwy z oliwek extra virgin

Co sprawia, że oliwa extra virgin jest zdrowa? Jakie są jej właściwości? Oleje roślinne często traktuje się z pewnym dystansem – w końcu panuje przekonanie, że tłuszcz jest niezdrowy. Problem polega jednak nie na tym, że tłuszcz jest niezdrowy, a jedynie nadmierna jego ilość, którą spożywamy. W zasadzie jedynym tłuszczem, który ma opinię zdrowego jest właśnie oliwa extra virgin – odpowiadają za to jego właściwości. Taka oliwa jest bogata w:

  • zdrowe tłuszcze jednonienasycone,
  • witaminę E,
  • polifenole.

Przy okazji uspokajamy, że pozostałe oleje roślinne również są ok, jeśli stosujesz je z umiarem.

Jak wykorzystać oliwę z oliwek w kuchni

Nie tylko właściwości oliwy z oliwek extra virgin sprawiają, że tak często ląduje w kuchennych szafkach. Odpowiada za to przede wszystkim jej unikalny smak i aromat – tak jak są sommelierzy wina, tak istnieją też sommelierzy oliwy. W Polsce pierwszą certyfikowaną sommelierką oliwy została Monika Solińska.

Oczywiście w warunkach domowych nie będziesz raczej prowadzić profesjonalnej degustacji oliwy z oliwek extra vergine, natomiast możesz wykorzystać jej kulinarny potencjał. Jak stosować oliwę w diecie? Zaleca się spożywanie od 2 do 3 łyżek stołowych oliwy dziennie. Pytanie jednak, czy nie wolisz dodać jej np. do ulubionych, włoskich dań.

Jak używać oliwy extra virgin i w pełni wykorzystać jej potencjał? Możesz:

  • dodać ją do sałatki,
  • polać nią warzywa ugotowane al dente,
  • wykorzystać do marynaty,
  • skropić nią zupę lub zupę krem,
  • polać nią lody (tak, lody!).

Oliwa z oliwek extra vergine nadaje się również do pieczenia i smażenia – to mit, że można ją stosować wyłącznie do zimnych potraw. Idealna temperatura do smażenia na oliwie wynosi 180 stopni, natomiast można ją rozgrzać nawet do 210 stopni (choć nieszczególnie polecamy to rozwiązanie). Cechy oliwy extra vergine sprawiają, że najlepsza dla organizmu jest w daniach na zimno. Zastosowanie oliwy w kuchni śródziemnomorskiej jest tego dowodem.

Podsumowanie

Oliwa extra virgin oznacza najlepszą jakość. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzi najlepsza oliwa z oliwek – sam fakt, że oliwa pochodzi np. z Grecji nie sprawia, że na 100% jest dobrym jakościowo produktem. Gdzie w takim razie kupić oliwę? Odwiedź sklep ze zdrową żywnością – dostępne tam produkty powstają z ekologicznych, certyfikowanych uprawBIO oliwa z oliwek extra virgin doskonale sprawdzi się w Twojej kuchni.

Ostatnio na blogu