background

Sos Tamari - co to jest?

Co to jest sos Tamari? 

Sos Tamari - co to jest i czym wyróżnia się ten wyjątkowy składnik, o którym coraz głośniej jest przy okazji nowych przepisów? Produkt ten, sprzedawany w małych, jak i większych butelkach, ma bardzo prosty skład. Do jego produkcji wykorzystuje się sfermentowaną soję, wodę, a także sól. W przeciwieństwie do innych sosów sojowych na próżno szukać w jego składzie pszenicy, co z pewnością ucieszy osoby na diecie bezglutenowej. Dzięki temu składnikowi nawet powtarzalne i często gotowane dania będą w stanie na nowo zaskoczyć domowników. 

W przeciwieństwie do innych sosów sojowych sos Tamari jest trochę droższy. Wynika to z faktu, że chcąc go uzyskać nie używa się żadnych ekstraktów sojowych, czy też alkoholu (składniki te znacznie przyspieszają proces produkcji), ale stosuje się tradycyjne, naturalne techniki. Sojowy sos Tamari, zanim zostanie rozlany do butelek, przechodzi kilkumiesięczny proces fermentacji (nawet do 6 miesięcy), w którym bierze również udział specjalny grzyb. 

Już wiesz, co to jest sos Tamari. Dzięki składnikom i naturalnemu procesowi fermentacji jest on:

  • dużo bardziej intensywny w smaku, 
  • ciemniejszy w odcieniu. 

Gdzie można kupić sos Tamari? 

Wyjaśniliśmy już co to jest sos Tamari oraz jak wygląda jego produkcji. Skupmy się teraz na tym, gdzie owy składnik można nabyć. Obecnie jest to dużo prostsze niż kilka lat temu. Sos Tamari obecny jest zazwyczaj na stoiskach azjatyckich, jak i w sklepach ze zdrową żywnością. Najwygodniej jest go jednak zamówić ze sklepu internetowego. Naturalny sos Tamari BIO można np. zamówić w internetowym sklepie Ekogram - bez zbędnego chodzenia po mieście. 

Jak stosować i do czego dodawać Sos Tamari? 

Do czego stosować sos Tamari, jak już się go kupi? Możliwości jest naprawdę dużo! Składnik ten, dzięki charakterystycznemu smakowi, chętnie dodawany jest do:

  • mięs - sos Tamari śmiało można dodać zarówno do kurczaka, wieprzowiny, czy też wołowiny. Sprawdzi się on jako dodatek do dań, jak i będzie grał pierwsze skrzypce w różnorodnych marynatach, 
  • ryb,
  • sałatek,
  • warzyw - jeżeli nie wiesz, do czego stosować sos Tamari, to dodaj go do warzyw! Dzięki niemu nawet te podsmażane na patelni na nowo Cię zaskoczą. W tego typu sosie można również zamarynować warzywa, a następnie ułożyć je na ruszcie - kombinacji jest wiele. 

Podaliśmy kilka przykładów na to, do czego stosować sos Tamari. Składnik ten, jak już wspominaliśmy, jest bardzo intensywny i przywodzi na myśl smaki kuchni japońskiej oraz chińskiej. Właśnie dlatego nawet niewielka ilość tego płynu może odmienić każde danie. Jest to z pewnością duży plus sosu Tamari, gdyż jedna butelka tego produktu starczy na naprawdę długi czas. 

Ostatnio na blogu